24.04.2024

Hypotéka na dom v zahraničí môže byť problém

„Vážená redakcia magazínu Real Expert. Pravidelne čítam vaše články, z ktorých čerpám značné množstvo nových skúseností a vedomostí, no v tejto chvíli by som potreboval radu ja sám. Po otcovi som zdedil stavebný pozemok na Morave a keďže to ani nie je ďaleko od miesta, kde momentálne bývam a navyše je v Českej republike prakticky celá moja rodina, rád by som si na tomto pozemku postavil dom. Problém však je, že nemám na stavbu dostatok peňazí a tak som premýšľal nad tým, že by som využil hypotekárny úver. Moja otázka teda znie: Dá mi niektorá z našich bánk hypotéku na stavbu domu v zahraničí? Alebo ako inak je najlepšie finančne zabezpečiť výstavbu domu v Českej republike?“ poslal nám do redakcie zaujímavú otázku náš čitateľ Alexander Čársky z Trenčína. Vážený pán Alexander, nech sa páči, tu je odpoveď.

Hypotéka áno, ale…

V súčasnosti už nie je žiadnou výnimkou, keď si slovenský občan kúpi alebo postaví dom v zahraničí. Dobrým príkladom sú napríklad Bratislavčania kupujúci nehnuteľnosti v blízkom rakúskom alebo maďarskom pohraničí a to najmä preto, lebo ich vyjdú lacnejšie než nehnuteľnosti na Slovensku. Tí z nich, ktorí chceli vyhliadnutú nehnuteľnosť financovať na vlastnú päsť, mali celý predajný proces naozaj jednoduchý. No našlo sa nemálo aj takých, ktorí dostatok financií nemali a preto sa rozhodli využiť možnosť hypotekárneho úveru. Lenže pri hľadaní banky, ktorá by im túto formu úveru poskytla, narazili na jeden „menší“ problém: jendnoducho takú banku vôbec nenašli.

Slovenské banky majú povesť veľmi konzervatívnych finančných inštitúcií. Aj to je napokon jeden z dôvodov, prečo sa im darí prekonať ťažké časy hospodárskej krízy nielenže bez problémov, ale aj zo ziskom. A z tejto konzervatívnej povahy zrejme pramení aj nevôľa poskytovať hypotekárne úvery na nehnuteľnosti nachádzajúce sa mimo hraníc Slovenskej republiky. V konečnom dôsledku sa im však ani vlastne nemôžeme čudovať, pretože je pre ne problematické, ba priam nemožné odsledovať a skontrolovať založenie nehnuteľnosti v inom štáte. Legislatíva toho ktorého štátu môže mať totiž oproti našej značne veľké rozdiely a tak by vymožiteľnosť práva v dôsledku potenciálnych podvodov mohla byť pre banku niečím ako nočnou morou.

V predošlých odstavcoch sme síce zdanlivo znegovali možnosť financovania nehnuteľnosti v zahraničí prostredníctvom hypotekárneho úveru, to však neznamená, že by takáto šanca v reálnej praxi neexistovala. Ide o formu bezúčelovej hypotéky, ktorú poznáme pod názvom „americká hypotéka“. Na to, aby vám ju banka vyplatila, je však potrebné založiť inú nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na Slovensku. V takom prípade je banke potom jedno, na aký účel požičané peniaze využijete, teda môže ísť aj o kúpu či výstavbu nehnuteľnsti v zahraničí.

Dom v zahraničí – hypotéka v zahraničí

Ak má pán Alexander k dispozícií nehnuteľnosť na Slovensku, ktorú by mohol založiť v prospech banky a následne vyplatené peniaze mu postačia k financovaní výstavby svojho vysneného domu v Českej republike, má po problémoch. Ak však takúto mosžnosť nemá, využiť by mohol ešte niektorú z hypoték ponúkaných priamo českými bankami. V tomto prípade mu odporúčame dôkladne si preštudovať jednotlivé ponuky a vybrať si tú najlepšiu, prípadne využiť poradenstvo profesionálneho hypotekárneho poradcu.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.