29.03.2024

Dotácie na slnečné kolektory a kotle na biomasu: štátny príspevok, ktorý má zmysel

„Dobrý deň, chcel by som si na svoj dom nainštalovať slnečné kolektory a počul som, že štát na to dáva akési dotácie. Mohli by ste mi prosím vysvetliť, o čo presne ide a ako ich môžem získať? Nie je to totiž príliš lacná záležitosť, takže by som sa potešil každej pomoci, ktorú by som mohol využiť,“ napísal nám do redakcie náš čitateľ Roman Hladký z Prešova. Poďme sa na to pozrieť.

Rozumný krok vlády

Štátne dotácie na slnečné kolektory a kotle na biomasu zaviedla ešte prvá vláda Róberta Fica v roku 2008. Išlo o pomoc vo výške 100 miliónov vtedajších slovenských korún ročne v rámci zlepšenia využívania obnoviteľných zdrojov energie. Mnoho domácností tento krok privítalo, pretože napríklad slnečné kolektory vychádzali a stále vychádzajú pomerne draho. To sa však týkalo aj kotlov na biomasu, v prípade ktorých boli štátne dotácie využité ešte podstatne vo väčšej miere, ako tomu bolo pri slnečných kolektoroch. Aké však boli podmienky ich získania? Ministerstvo hospodárstva ich určilo tak, aby pre jeden rodinný dom bolo možné získať príspevok zo strany štátu v maximálne výške 200 eur za jeden meter štvorcový slnečných kolektorov, pričom však platilo pravidlo, že výmera ich inštalácie sa musí zmestiť do ôsmich metrov štvorcových.

No slnečné kolektory mohli získať nielen rodinné, ale aj bytové domy. Tu však platili trochu iné pravidlá: za jeden meter štvorcový mohli získať maximálne 100 eur a mohlo ísť maximálne o tri metre štvorcové na každý byt v príslušnom bytovom dome. Pokiaľ ide o štátne dotácie na kotle na biomasu, tu mohli domácnosti získať príspevok až do tridsať percent z kúpnej ceny kotla. Maximálna výška dotácie však bola „len“ tisíc eur.

Nad dotáciami sa zmráka

Spočiatku štátne dotácie domácnosti nevyužívali tak, ako by mohli. Napríklad za rok 2009 bolo vyplatených len okolo jeden a pol milióna eur. Postupne sa ich však ľudia naučili využívať, čo je dobre vidieť na dotáciách za rok 2011, kedy sa na tento účel z ministerstva hospodárstva uvoľnilo viac ako 2,7 milióna eur. V tomto období už vláda chcela túto formu pomoci výraznejšie obmedziť, nakoniec ich však ponechala v plnej výške.

Pokiaľ ide o prideľovanie štátnych dotácií v tomto roku, musíme pána Romana a všetkých záujemcov o ne sklamať. Táto forma ekologickej a takisto ekonomickej pomoci domácnostiam momentálne nefunguje. Ministerstvo hospodárstva však prezentovalo fakt, že by od budúceho roku chcelo dotácie opätovne začať prideľovať, no musia sa na to nájsť potrebné financie v štátnom rozpočte. Či sa tak teda skutočne stane, nie je zatiaľ isté. Zostáva len dúfať, že peniaze na dotácie sa nájdu, pretože takáto forma štátnej pomoci má naozaj svoj zmysel.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.