16.04.2024

Ďalšie obchodné centrum: tentokrát v Lučenci!

V posledných mesiacoch akoby sa v menších a stredne veľkých mestách roztrhlo vrece s novými obchodnými centrami. Príkladom toho je aj takmer tridsaťtisícový Lučenec, kde miestna spoločnosť chystá výstavbu tohto charakteru. Poďme sa na to pozrieť trochu bližšie.

Zdroj: enviroportal.sk

Centrá aj do menších miest

Slovensko je svojím spôsobom taký malý fenomén, aspoň pokiaľ ide o počet nákupných centier. Možno ste totiž ani netušili, že v prepočte metrov štvorcových obchodných centier na jedného obyvateľa dokonca prevyšujeme aj Českú republiku, hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že naša kúpna sila sa tej českej nevyrovná. Vysvetlenie okrem iného spočíva aj vo fakte, že na Slovensku sa developeri na rozdiel od tých v Českej republike pôsobiacich neboja ísť do realizácie obchodných galérií ani v menších mestách, ako sú napríklad Topoľčany, Brezno, Piešťany alebo už spomínaný Lučenec. A práve v tomto meste sa chystá výstavba nového obchodného centra, ktoré by miestnym obyvateľom malo priniesť ďalšie nákupné príležitosti.

V starej smaltovni

V Západnej Európe a takisto v Spojených štátoch amerických sa priestory označené ako brownfields na základe teórie trvalo udržateľného rozvoja nestávajú iba objektom asanácie, ale developeri sa ich v súčinnosti s miestnou samosprávou pokúšajú revitalizovať a z opusteného a rozpadnutého priestoru vytvoriť nový a príťažlivý komplex pre nové investície. V čoraz väčšom meradle teda dochádza k ich využívaniu oproti výstavbe na zelených lúkach, čiže na takzvaných greenfields. Úprimne si treba priznať, že Slovensko má v tomto smere čo doháňať, no práve preto je potešujúci takmer každý stavebný počin, ktorý staré a nevyužívané skladové či výrobné priestory premení v nový objekt slúžiaci širokej verejnosti.

Dobrým príklad je v tejto súvislosti výstavba Kauflandu a obchodnej galérie v Novom Meste nad Váhom. Tieto objekty totiž vznikli v priestoroch bývalej továrne na pracie prášky, kde situáciu sťažilo aj veľké množstvo kontaminovanej pôdy. A dobrým príkladom je tiež výstavba obchodného centra v Lučenci, ktoré vznikne na mieste starej Sternlichtovej smaltovne a neskôr výroby nábytku Mier. V tomto areáli sa však nachádza aj významná kultúrna pamiatka, ktorú developer, lučenecká spoločnosť Iso-Projekt s.r.o., plánuje nielen zachovať, ale aj zrekonštruovať. Ide o objekt starej kotoľne s komínom, ktorá je do projektu zaradená ako jeho plnohodnotná súčasť.

Podľa zámeru na posúdenie vplyvov na životné prostredie bude mať novostavba tohto obchodno-spoločenského centra kubické tvary v modernistickom vzhľade v kombinácii s pôvodnými architektonickými prvkami, ktoré vyplývajú z histórie daného územia. Vnútro areálu je pritom riešené ako park s menšími vodnými plochami, ktorý bude plniť funkciu oddychovej a spoločenskej zóny, čiže bude priestorom pre koncerty, divadlá, slávnosti a podobne.

Dispozične je novostavba delená na dve nadzemné podlažia s obchodnými prevádzkami a jedno podzemné podlažie, kde sa bude nachádzať podzemná garáž s 195 parkovacími miestami. Celkovo by mal celý areál pokryť približne 300 parkovaní. V zrekonštruovanej kotolni investor počíta s priestorom pre reštauráciu, prípadne spoločenský priestor.

Stavať chce už v septembri

Podľa vyjadrenia investora v spomínanom zámere by mala výstavba nového lučeneckého obchodného centra odštartovať už v septembri tohto roku. Jej koniec je predbežne naplánovaný na november roku 2015. Celkové predpokladané náklady by si mali vyžiadať asi 6,5 milióna eur. Za tieto peniaze by teda v Lučenci malo vyrásť obchodné centrum so na celkovej ploche takmer 11 tisíc metrov štvorcových. Táto skutočnosť však prinesie nielen nové obchody, ale aj zaujímavý projekt premeny starého objektu v nový obchodno-kultúrny priestor.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.