25.04.2024

Čo robiť s nepríjemným susedom?

Susedov si niekedy nevyberiete. Bývate napríklad v príjemnom prostredí bytového domu bez akýchkoľvek problémov, no tu jedného dňa byt nad vami kúpi mladý pár, ktorý zo všetkého najradšej holduje hlasnej hudbe a to nielen cez deň, ale aj v noci. Dá sa s tým niečo robiť?

Slušní ľudia to majú ťažké

Niekedy je pre slušných, inteligentných a tolerantných ľudí nesmierne ťažké pochopiť, že na svete môžu existovať ľudia, ktorí sa správajú, ako keby žili na opustenom ostrove. Bežné susedské pravidlá pre nich neplatia a všetci slušní ľudia sú im na smiech. Pokiaľ ste sa aj vy vo svojom živote s niekým takým stretli, tak dobre viete, o čom je reč. Chcete si pozrieť večerné televízne správy o siedmej, no tu zrazu sa strhnete pod náporom nezvyčajne hlasnej hudby. Chvíľu premýšľate, čo sa to deje, či ste sa nejakou náhodou neocitli na rockovom koncerte, po chvíľke si však uvedmíte, že hluk vychádza z bytu nad vami. Čo je v takej chvíli najrozumnejšie urobiť?

Nedajte sa

Ako prvé by ste mali zájsť za dotyčným susedom, z ktorého bytu sa hudba ozýva a slušne ho požiadať o jej stlmenie. Pokiaľ by to bol slušný človek, tak nebude mať s tým mať žiadny problém. Niekedy sa predsa stane, že sa pozabudneme a sme trochu hlučnejší, ako by sa patrilo. Vo väčšine prípadov však na podobne slušného človeka nenatrafíte. Obvykle vám dvere otvorí osoba arogantná, ktorá si síce vašu sťažnosť vypočuje, ale zareaguje na ňu len posmešným výrazom tváre a obvyklou formulkou, že do desiatej večer si vo svojom byte môže robiť, čo chce. Ako postupovať potom?

Je to len mýtus

Na Slovensku je skutočne veľmi rozšírená povera, že ticho má panovať až po dvadsiatej druhej hodine. V tom čase totiž nastáva nočný kľud, ktorý musia rešpektovať všetci bez výnimky. Dovtedy si môžete vo svojom byte či dome robiť čo len chcete bez ohľadu na vašich susedov. To je však skutočne len mýtus. Aj počas bieleho dňa platia isté obmedzenia. Hovorí o tom Občiansky zákonník: „…vlastník alebo nájomca veci, teda bytu alebo domu, musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.“ Zároveň nikto „nesmie susedov obťažovať nadmerným hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami.“ Ako svoje práva teda ochrániť v konkrétnej situácií?

Tri kroky

Občiansky zákonník teda hovorí jasne. Nikto vás jednoducho ani počas bieleho dňa nemôže obťažovať. Svoje právo na pokojný nažívanie si môžete vymôcť v troch krokoch. Tým prvým je spomínaný osobný dohovor susedovi, ktorý vás obťažuje. Pokiaľ vám to nepomôže, obráťte sa na miestny obecný či mestský úrad, kde na suseda môžete podať oficiálnu sťažnosť v zmysle Občianskeho zákonníka. Obec je oprávnená daný stav skontrolovať a susedovi zakázať vykonávanie činnosti, ktorá vás obťažuje. Pokiaľ by ani toto nepomohlo, budete zrejme nútení obrátiť sa na súd a na suseda podať žalobu. Je to však krok veľmi vážny a tiež neveľmi príjemný. Niekedy to však bohužiaľ inak nejde.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.