24.09.2023

Bratislavský Pharos: prácu tu nájde viac ako 2000 ľudí

Pharos je nielen názov legendárneho starovekého majáku v Alexandrii, ale aj rozsiahleho projektu v našom hlavnom meste, ktorý by mal vyrásť neďaleko obchodného centra Avion medzi letiskom a diaľnicou D1. Pred krátkym časom sa jeho realizácia posunula bližšie k realite. Investor totiž informoval, že infraštruktúra už bola skolaudovaná.

Zdroj: www.pharospark.sk

Už v budúcom roku

Podľa najnovších informácií zverejnených v investičnom zámere a na oficiálnej stránke by sa výstavba projektu Pharos mala začať už v budúcom roku. Infraštruktúra je totiž už skolaudovaná a to je dôležitý predpoklad na to, aby sa začala aj samotná výstavba objektov. Tá sa v prvom rade týka obchodných prevádzok, medzi ktoré patria štyria veľkí nájomcovia: obchodný dom so športovými potrebami Decathlon, sklad a prevádzka predajne nábytku Sconto, Hobby market a Retail park. Predajne Hobby market a Sconto už majú vydané aj stavebné povolenie, Decathlon získal územné rozhodnutie a tiež výstavba Retail parku je na dobrej ceste v zmysle zisťovacieho konania dopadu na životné prostredie. Podľa developera projektu, spoločnosti Development 4, s.r.o., by výstavba mala prebiehať do roku 2020. Vyjsť by mala približne 236 milónov Eur.

Významný krok pre zamestnanosť

Po obchodných prevádzkach je developer rozhodnutý riešiť aj ďalší stupeň realizácie projektu Pharos. Konkrétne ide o administratívne objekty, ktoré sa budú nachádzať v troch sektoroch. V pláne je aj výstavba ďalšieho sektoru, ktorého dominantným zameraním by mala byť obchodno-obslužná funkcia. Pokiaľ ide o počet parkovacích miest, tých by celkovo malo byť 2236. Zaujímavý je aj údaj, ktorý sa týka predpokladného počtu pracovných miest, ktoré sa touto výstavbou vytvoria. Novú prácu by si tu totiž mohlo nájsť až okolo 2035 ľudí. To je zaiste skvelá správa aj pre obyvateľov hlavného mesta a jeho okolia, ešte lepšie by však bezpochyby vyznela v intenciách niektorého z chudobnejších regiónov Slovenska.

Od developera k developerovi

Projekt Pharos v samotných začiatkoch rozbehla iná developerská skupina a to Hrivis Group, keď ho v roku 2008 prezentovala ako miliardovú investíciu, aj keď to bolo samozrejme myslené ešte v slovenských korunách. Súčasný developer ho chápe ako strategicky významný projekt. Podľa webovej stránky totiž „ponúka obrovský potenciál najmä administratívnej klientele, firmám pre ktoré je výhodné byť v priamom susedstve s letiskom, alebo diaľničným obchvatom.“ Ambíciou je teda stať sa nielen významným centrom z hľadiska slovenského hlavného mesta, ale takisto centrom biznisu v európskom ponímaní. Developer ho dokonca pripodobnil k jednému zo siedmych divov sveta, slávnemu Farskému majáku v meste Alexandria, od čoho pochádza aj samotný názov komplexu. Navyše sa má Pharos stať pomyselnou bránou do hlavného mesta.

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.