25.04.2024

Bratislava v minulom roku pridelila menej bytov

Samospráva hlavného mesta v minulom roku celkovo pridelila 52 mestských nájomných bytov. Oproti roku 2012 ide o pokles a to až o 27 bytov. V roku 2011 však bolo pridelených bytov oveľa viac: dokonca až 97.

Pre koho sú určené?

Podľa zverejnených informácií na oficiálnej internetovej stránke hlavného mesta bratislavský magistrát v pätnástich prípadoch rozhodol, že nájomný byt získala viacčlenná bratislavská rodina. Vo zvyšných, čiže 37 prípadoch, bol byt, prípadne garsónka pridelená žiadateľovi, ktorý splnil kritéria projektu Dom mladej rodiny alebo bol zaradený do celomestského projektu Dom pre starších občanov.

Bratislava má v súčasnosti k dispozícii 921 bytov, z čoho 155 je určených na projekty podporujúce bývanie mladých rodín a 244 bytov slúži na ubytovanie seniorov. Samospráva však môže prednostne riešiť tých žiadateľov, ktorí sa ocitli v krajnej núdzi, alebo ak ide o matky s deťmi, ktoré sú ubytované v krízových centrách. Pravidlá pre získanie nájomného bytu okrem iného hovoria o tom, že žiadateľ musí byť prihlásený na trvalý pobyt v hlavnom meste minimálne po dobu 5 rokov a jeho mesačný príjem je vyšší ako 1,2 – násobok životného minima. Zároveň nesmie byť vlastníkom, respektíve nájomcom iného bytu či domu.

Všetky zmluvy sú uzatvárané len na dobu určitú, maximálne na obdobie troch rokov, aby sa zabránilo pochybnému obchodovaniu s bytmi. Každý nájomca je pred podpisom zmluvy povinný zaplatiť na účet mesta zábezpeku vo výške trojmesačného predpísaného nájomného, a súčasťou zmluvy je notárska zápisnica, ktorá umožňuje samospráve odstúpiť od zmluvy bez zdĺhavých súdnych sporov v prípade, ak si nájomca prestal plniť svoje povinnosti, napríklad prestal platiť nájomné.

V Košiciach byty ako výhra v lotérií

Kým v Bratislave o všetkých pridelených bytoch rozhoduje sociálna, bytová komisia, v metropole východného Slovenska sa mestské nájomné byty prideľujú losovaním. Spôsob je teda diametrálne odlišný, ale pokiaľ ide o základné podmienky zaradenia sa na zoznam žiadateľov o byt, sú do značnej miery podobné: príjem žiadateľa za posledné tri mesiace pred podaním žiadosti musí byť minimálne vo výške jeden a pol násobku minimálnej mzdy a neprevyšovať štvornásobok minimálnej mzdy, v prípade, ak domácnosť žiadateľa má aj druhého dospelého člena alebo ak ide o spoločný nájom manželov, ich spoločný príjem za posledné tri mesiace musí byť minimálne vo výške jeden a pol násobku minimálnej mzdy a maximálne vo výške šesť násobku minimálnej mzdy. Žiadateľ musí zároveň mať na území Košíc trvalý pobyt po dobu dlhšiu ako tri roky.

Ťažko hodnotiť, ktorý spôsob prideľovania bytov je rozumnejší a transparentnejší, v každom prípade však treba bratislavskej samospráve dať bod naviac, nakoľko po neštandardných rozhodnutiach bývalého vedenia mesta pri prideľovaní bytov pristúpil primátor Milan Ftáčnik k zásadnému kroku a to k zverejňovaniu informácií o bytoch na oficiálnej stránke samosprávy a základné údaje o nových nájomcoch takisto predkladá každý štvrťrok poslancom mestského zastupiteľstva.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.